Nasz sklep korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze sklepu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej w Polityce cookies.

zamknij

Plamy pigmentacyjne

 

Jak podaje portal zdrowie problem przebarwień dotyka 35% kobiet po trzydziestce i aż 90% po 50 roku życia. W młodszym wieku ich pojawienie się jest związane z wahaniami hormonów, stosowaniem antykoncepcji hormonalnej, czy leczeniem hormonalnym. Zmiany pigmentacyjne powstają również w wyniku nadczynności tarczycy lub niedoczynności kory nadnerczy oraz zapalenia przydatków.

Po 45 roku życia przebarwienia powstają w wyniku zmian hormonalnych związanych z przekwitaniem lub pod wpływem stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Także częściej niż wcześniej przyczyną przebarwień może być niedomaganie wątroby. W starszym wieku pojawiają się również plamy soczewicowate - przebarwienia o kształcie ziarnka soczewicy, które czasem zlewają się w większe plamy.

 

Dodatkowo w każdym wieku mogą powstać przebarwienia spowodowane stosowaniem niektórych leków, ziół lub kosmetyków zawierających substancje fotouczulające. Przebarwienia powstają także w wyniku stanów zapalnych, np. w miejscach zmian trądzikowych oraz w wyniku ekspozycji na słońce po intensywnych zabiegach kosmetycznych lub dermatologicznych.

Jak zapobiegać pojawiającym się przebarwieniom?

Na intensywność przebarwień wpływa przede wszystkim światło słoneczne, a właściwie promieniowanie UV. Dlatego ochrona przed słońcem znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania plam pigmentacyjnych.

Co zatem możemy zrobić?

·           zbadać się i wyeliminować przyczynę powstawania zmian pigmentacyjnych,

·           unikać produktów fotouczulających,

·           przede wszystkim chronić skórę przed słońcem. Unikać słońca w godzinach, kiedy jego promieniowanie jest najsilniejsze tzn. między godziną 10 a 15.

·           stosować wysokiej jakości kremy ochronne z wysokim wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej,

·           nie wystawiać niemowląt na działanie słońca. Aż 80% problemów skóry jest spowodowanych ekspozycją na słońce do 18 roku życia.

Jak pozbyć się przebarwień?

Usunięcie plam pigmentacyjnych zależy od ich rozmiarów i intensywności. Możesz stosować produkty i kosmetyki przeznaczone do skóry z przebarwieniami, zdecydować się na odpowiednie leczenie, a także wypróbować domowe sposoby redukcji plam pigmentacyjnych.

Kosmetyki wybielające najczęściej wzbogacone są o składniki hamujące aktywność komórek barwnikotwórczych i przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się melaniny w skórze. Najlepiej sprawdzą się przy usuwaniu świeżych, drobnych zmian oraz piegów posłonecznych.

 

Maści lecznicze działają nieco silniej niż kosmetyki wybielające. Szczególnie sprawdzą się te, które w swoim składzie zawierają takie substancje czynne, jak: kwas azelainowy, kwas kojowy, hydrochinon czy tretynoinę.

 

W przypadku większych zmian pigmentacyjnych warto sięgnąć po peeling chemiczny lub terapię laserową.  

Peeling chemiczny polega na złuszczaniu naskórka przy pomocy kwasów. Zabieg ten pobudza pierwsze warstwy naskórka i zmusza skórę do regeneracji, by po czasie skórę z przebarwieniami mogła przykryć zdrowa tkanka. Terapia laserowa wykazuje podobną skuteczność jak peeling chemiczny, ale jest bardziej precyzyjna. Zabieg skupia się na konkretnym obszarze dotkniętym zmianami pigmentacyjnymi, obszary te traktowane są wysokoenergetyczną wiązką światła, w wyniku czego następuje redukcja przebarwień.

 

W walce z przebarwieniami warto również sięgnąć po domowe sposoby. Domowe maski na bazie soku z cytryny, kurkumy czy olejku migdałowego naprawdę działają.

 

Codzienna pielęgnacja z Liluko.

 

W walce z przebarwieniami, do codziennej pielęgnacji warto włączyć nie tylko kremy, peeling, ale również odpowiedni tonik i serum. Codzienne stosowanie toniku np. daily skin routine zaledwie dwa razy dziennie powoduje rozjaśnienie skóry o ponad 7% już po 6 tygodniach stosowania. Dla spektakularnych i bardziej widocznych efektów codzienną rutynę warto poszerzyć o serum anti-aging therapy, które nie tylko wyrówna koloryt naszej skóry, ale zapewni jej wielowymiarową odnowę: zniweluje zmarszczki, zaczerwienienie, dotleni i nawilży naszą skórę, pozostawi ją gładką i rozjaśnioną, przywróci jej naturalny blask i witalność.

 

Chcesz wiedzieć więcej, wejdź na naszą stronę i poznaj kosmetyki Liluko.